Per inviarci segnalazioni, foto e video puoi contattarci su info@moto.it
| Marca | Cadillac |
|---|---|
| Modello | Escalade |
| Allestimento | 6.2 V8 Sport Platinum 4wd auto |
| Prezzo | 174.510 € |
| Inizio produzione | 2025 |
| Fine produzione | - |
| Carrozzeria | Suv e Fuoristrada |
|---|---|
| Porte | 5 |
| Posti | 7 |
| Bagagliaio | 722 - 3.412 dm3 |
| Capacità serbatoio | 91 litri |
| Massa in ordine di marcia | 2.803 kg |
| Massa rimorchiabile max | 3.583 kg |
| Lunghezza | 538 cm |
| Larghezza | 206 cm |
| Altezza | 195 cm |
| Passo | 307 cm |
| Motore | 8 cilindri a V |
|---|---|
| Cilindrata | 6.162 cc |
| Alimentazione | Benzina |
| Potenza max/regime | 313 kW (426 CV) 5,600 giri/min |
| Trazione | Integrale |
| Cambio | Automatico |
| Marce | 10 |
| Velocità max | 180 km/h |
|---|---|
| Omologazione antinquin. | Euro 6D TEMP |
| Active Aero Shutters, front | di serie |
|---|---|
| Adaptive Cruise Control | di serie |
| Adaptive Remote Start | di serie |
| Air cleaner, high-capacity | di serie |
| Air conditioning, rear | di serie |
| Air filter, pollutant, odor and fine dust | di serie |
| Airbags, dual-stage, frontal driver and right front passenger seat-mounted side-impact for driver an | di serie |
| Alternator, 220 amps | di serie |
| Ambient lighting, interior, selectable, 126 colors | di serie |
| Assist steps, power-retractable with perimeter lighting | di serie |
| Audio system feature, AKG studio reference 36-speaker system | di serie |
| Augmented reality, live image of what is in front of the vehicle displayed on the 14.2" diagonal clu | di serie |
| Automatic stop / start | di serie |
| Autosense power liftgate, hands-free, presence detection | di serie |
| Battery, heavy-duty 730 cold-cranking amps / 80 amp-hr, maintenance-free with rundown protection and | di serie |
| Brake assist, designed to assist the driver in stopping or decreasing vehicle speed | di serie |
| Brake lining wear indicator | di serie |
| Brake rotors, duralife | di serie |
| Brake, automatic vehicle hold | di serie |
| Brakes, 4-wheel antilock, 4-wheel disc | di serie |
| Brakes, hill start-assist / hill hold | di serie |
| Buckle to drive, prevents vehicle from being shifted out of park until driver seat belt is fastened | di serie |
| Capless Fuel Fill | di serie |
| Climate control, tri-zone automatic with individual climate settings for driver, right-front passeng | di serie |
| Console refrigerator | di serie |
| Console, floor with covered storage, large and small storage bins, dual cup holders, electronic clim | di serie |
| Cooling system, extra capacity | di serie |
| Cooling, external engine oil cooler | di serie |
| Defogger, rear-window | di serie |
| Differential, electronic limited-slip | di serie |
| Door handles, body-color | di serie |
| Door handles, illuminating | di serie |
| Door lock and latch shields | di serie |
| Door locks, power programmable with lockout protection and delayed locking | di serie |
| Door locks, rear child security | di serie |
| Doors, front and rear, soft-close | di serie |
| Doors, power open / power close | di serie |
| Electric parking brake | di serie |
| Electronic Precision Shift | di serie |
| Engine air filtration monitor | di serie |
| Engine control, stop / start system disable button | di serie |
| Engine, 6.2L ecotec3 V8, (420 hp [313 kw] - 5600 rpm, 460 lb-ft of torque [624 Nm] - 4100 rpm) - fea | di serie |
| Enhanced automatic emergency braking | di serie |
| Enhanced automatic parking assist | di serie |
| ESC - Electronic Stability Control | di serie |
| Exhaust, dual with polished outlets | di serie |
| Floor covering, color-keyed carpeting | di serie |
| Floor mats, color-keyed carpeted first and second row, removable | di serie |
| Forward Collision Alert | di serie |
| Front outboard Passenger Sensing System for frontal outboard passenger airbag | di serie |
| Front pedestrian and bicyclist braking | di serie |
| Glass, acoustic, laminated windshield | di serie |
| Glass, deep-tinted | di serie |
| HD Surround Vision | di serie |
| Head-up display, full-color, reconfigurable | di serie |
| Headlamp control, automatic leveling system | di serie |
| Headlamps, adaptive forward lighting | di serie |
| Headlamps, automatic on / off | di serie |
| Hitch Guidance with Hitch View | di serie |
| Hitch Guidance, dynamic single line to aid in trailer alignment for hitching | di serie |
| Infotainment experience with 55" diagonal HD curved front display | di serie |
| Intellibeam, automatic high beam on / off | di serie |
| Intersection automatic emergency braking | di serie |
| Keyless Open | di serie |
| Keyless Start, push-button | di serie |
| Locking fuel door | di serie |
| Luggage rack side rails, roof-mounted, gloss black | di serie |
| Memory settings | di serie |
| Mirrors, outside heated power-adjustable, power-folding, body-color, driver-side auto-dimming, integ | di serie |
| Moldings, Gloss Black, bodyside | di serie |
| Next generation active noise cancellation | di serie |
| Platinum interior trim, leather-wrapped instrument panel, console and upper door - sueded microfiber | di serie |
| Power outlet, 110-volt | di serie |
| Power outlet, front auxiliary, 12-volt, located in front console | di serie |
| Rear axle, 3.23 ratio | di serie |
| Rear Camera Mirror | di serie |
| Rear camera washer | di serie |
| Rear cross traffic braking | di serie |
| Rear Pedestrian Alert | di serie |
| Rear seat entertainment system | di serie |
| Reverse Automatic Braking | di serie |
| Safety Alert Seat | di serie |
| Seat adjuster, driver 8-way power | di serie |
| Seat adjuster, front passenger 4-way power lumbar | di serie |
| Seat adjuster, front passenger 8-way power | di serie |
| Seat belt indicator, second row | di serie |
| Seat belt indicator, third row | di serie |
| Seat belts, 3-point driver and front passenger, height-adjustable | di serie |
| Seat, driver power bolster | di serie |
| Seat, driver power lumbar massage | di serie |
| Seat, front passenger power bolster | di serie |
| Seat, front passenger power lumbar massage | di serie |
| Seats, front bucket | di serie |
| Seats, heated and ventilated driver and front passenger | di serie |
| Seats, heated driver and front passenger | di serie |
| Seats, heated second row outboard seats | di serie |
| Seats, second row bucket, power release | di serie |
| Seats, third row 60/40 split-bench, power-folding | di serie |
| Sensor, glass breakage | di serie |
| Sensor, vehicle inclination | di serie |
| Sensor, vehicle interior movement | di serie |
| Side bicyclist alert | di serie |
| Sill plates, illuminating, front and rear | di serie |
| Spare tire lock, hoist shaft | di serie |
| Sport grille with illuminated Cadillac crest | di serie |
| StabiliTrak, vehicle stability enhancement system with Rollover Mitigation | di serie |
| Steering column lock, electrical | di serie |
| Steering column, power tilt and telescoping | di serie |
| Steering wheel controls, audio, phone, cruise control, Conversation Enhancement, gap distance and he | di serie |
| Steering wheel, heated, automatic | di serie |
| Steering wheel, leather-wrapped, with mounted audio and cruise controls | di serie |
| Steering, Electric Power Steering (EPS) | di serie |
| Sunroof, power, panoramic with tilt, slide, express-open / close and sun shade control | di serie |
| Suspension, Air Ride Adaptive | di serie |
| Suspension, Magnetic Ride Control | di serie |
| Tail lamps, LED illumination | di serie |
| Theft-deterrent alarm system, content theft alarm, self-powered horn | di serie |
| Theft-deterrent system, unauthorized entry, engine immobilizer | di serie |
| Tire fill alert | di serie |
| Tire Pressure Monitoring System, auto learn | di serie |
| Tire, full-size spare P265/70 R17 all-season, blackwall | di serie |
| Tires, 275/50 R22SL all-season, blackwall | di serie |
| Touring package | di serie |
| Tow / haul mode selector | di serie |
| Trailer brake controller, integrated | di serie |
| Trailering assist guidelines | di serie |
| Trailering equipment, heavy-duty | di serie |
| Transfer case, two-speed, electronic autotrac with push button control | di serie |
| Transmission, 10-speed automatic with electronic precision shift, electronically controlled with ove | di serie |
| Universal Home Remote | di serie |
| Wheels, 22" 18-spoke alloy with after midnight finish | di serie |
| Window control, all windows, express-up / down | di serie |
| Windshield, solar absorbing | di serie |
| Wiper, rear intermittent | di serie |
| Wipers, front intermittent, Rainsense | di serie |
| Wireless Apple CarPlay / Wireless Android Auto | di serie |
| Wireless phone charging | di serie |
| 24" 7-spoke alloy with pearl nickel and high gloss black insert | € 2.900 |
|---|---|
| Argent silver | € 990 |
| Crystal white | € 1.950 |
| Deep sea | € 990 |
| Executive second row seating package | € 11.438 |
| Galactic gray | € 990 |
| Latte metallic | € 990 |
| Radiant red | € 1.950 |
Informazioni aggiuntive Configuratore | Merchandising | News su Cadillac Escalade | Prove su Cadillac Escalade | Listino Cadillac Escalade | Listino usato Cadillac Escalade (2021-->>)